Dzień Matki

Matka, mama, mamusia. Najważniejsza osoba w naszym życiu, bez której nie byłoby nas na świecie. Matka kocha bezwarunkowo, bez względu na wszystko. Dlatego 26 maja 2017 roku w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Matki. Z tej okazji wszystkie dzieci z klas 0-3  i przedszkola zaprosiły swoje mamy, żeby przedstawić im swój program artystyczny, przygotowany pod opieką pań wychowawczyń.  Dzieci na początku odśpiewały 100 lat i wręczyły własnoręcznie wykonane prezenty i laurki. Następnie każda klasa zaprezentowała swoje wierszyki, piosenki oraz układy taneczne. Mamy były zachwycone. Nie obyło się bez wzruszeń, gdyż nie jednej mamie po policzku popłynęła łza.

Tradycja świętowania Dnia Matki wywodzi się ze starożytnej kultury Greków i Rzymian. Czcili oni matki-boginie, odpowiedzialne za plony i urodzaje. Przed wizerunkiem Matki Natury palono to, co pozyskiwano z upraw. Z czasem zwyczaj został przejęty przez kościół katolicki i przekształcony w święto Matki Boga. Tradycją stało się powracanie do swojego miejsca chrztu świętego i przy okazji składanie wizyty własnej matce. W Polsce święto obchodzono po raz pierwszy w Krakowie, w 1914 roku.